Φωτογραφικό υλικό

Τον Μάιο του 2017 τα παιδιά της Τρίτης τάξης του σχολείου μας παρουσίασαν με την καθοδήγηση της δασκάλας τους Βασιλικής Κολυβά ένα θεατρικό δρώμενο με θέμα την προστασία του περιβάλλοντος. Οι μικροί μας μαθητές εργάστηκαν στα πλαίσια της ευέλικτης ζώνης και ευαισθητοποιήθηκαν για το μέλλον του πλανήτη μας. Θέλησαν να παρακινήσουν τους ανθρώπους να χρησιμοποιούν τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας που είναι φιλικές προς το περιβάλλον και δεν πρόκειται να εξαντληθούν ποτέ σε αντίθεση με τα ορυκτά καύσιμα.Προσπάθησαν να στείλουν το μήνυμα ότι οι ανανεώσιμες πηγές ενέργειας είναι μια αφετηρία για την επίλυση των οικολογικών προβλημάτων που αντιμετωπίζει η Γη.

Τον Οκτώβριο του 2018 οι μαθητές του σχολείου μας συνοδευόμενοι από τους δασκάλους τους, επισκέφθηκαν το Εκθεσιακό Κέντρο Αμαρουσίου και περιηγήθηκαν το θεματικό πάρκο με τους είκοσι γιγαντιαίους δεινόσαυρους, καθώς και άλλα εντυπωσιακά εκθέματα του χώρου.