ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟΝ ΟΜΙΛΟ ΕΡΕΤΩΝ

02/02/2023: Οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης επισκέφτηκαν to Ναυτικό Μουσείο Ελλάδος και τον Όμιλο Ερετών, τον κωπηλατικό σύλλογο του Πειραιά που ιδρύθηκε το 1885 και είναι ο αρχαιότερος αθλητικός σύλλογος της Ελλάδας αλλά και των Βαλκανίων. Γνώρισαν το άθλημα της κωπηλασίας και ταξίδεψαν στα Υδάτινα Μονοπάτια, ένα πρόγραμμα αφιερωμένο στην ιστορία του αθλητισμού και τις αρχές του Ολυμπισμού. Ευχαριστούμε τον Όμιλο Ερετών για τη φιλοξενία και την ξενάγηση, κυρίως τον κ. Βλάχο και την κ. Ελευθερία Βασιώτη. Ήταν υπέροχα!

14/02/2023: Επίσκεψη των μαθητών της Ε’ τάξης στον Όμιλο Ερετών και συμμετοχή στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα για τα ολυμπιακά ιδεώδη. Τα παιδιά κατανόησαν ότι σκοπός του Ολυμπισμού είναι να θέσει παντού τον Αθλητισμό στην υπηρεσία της αρμονικής ανάπτυξης του ανθρώπου, ενθαρρύνοντας τη δημιουργία μιας ειρηνικής κοινωνίας, η οποία ενδιαφέρεται για τη διατήρηση της ανθρώπινης αξιοπρέπειας. Ευχαριστούμε πολύ τον δις ολυμπιονίκη μας Βασίλειο Πολύμερο που μοιράστηκε μαζί μας τις προσωπικές του εμπειρίες και τις ατομικές του προσπάθειες προκειμένου να φτάσει στην κορυφή του πρωταθλητισμού. Ακόμα ευχαριστούμε θερμά τους εθελοντές-υποστηρικτές  που βοήθησαν στη διεκπεραίωση του προγράμματος.